Kırıkkale Üniversitesi Bayramlaştı

 Kırıkkale Üniversitesi’nde görev yapan akademik ve idari personel, Kurban Bayramı nedeniyle Rektörlük binasında düzenlenen geleneksel bayramlaşma töreninde bir araya geldi. Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kocamış’ın da hazır bulunduğu bayramlaşma programına dekanlar, meslek yüksekokulları ve enstitülerin müdürleri ile çok sayıda akademik ve idari personel katıldı.

 Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız, törene katılan tüm personelin elini teker teker sıkarak bayramlarını kutlarken  üniversite bünyesindeki tüm çalışanlar da sıcak ve samimi bir atmosferde gerçekleşen bayramlaşma programında birbirleriyle bayramlaşarak, sohbet etme imkanı buldu.

Üniversitemiz Fas’ta Yapılan 6. Avrasya İpek Yolu Üniversiteler Birliği (ESRUC) Toplantısına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız, 1-4 Ekim 2015 tarihlerinde Fas’ın tarihi şehri Kazablanka’da yapılan "6. Avrasya İpek Yolu Üniversiteler Birliği" toplantısına katıldı.

 Uluslararası düzeyde katılımın yoğun olduğu toplantıya ev sahibi ülke Fas'ın yanısıra Arnavutluk, Azerbaycan, A.B.D, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çin, Gürcistan, Hindistan, İtalya, Kazakistan, Kırgızistan, Lihtenştayn, Makedonya, Malezya, Moğolistan, Pakistan, Sırbistan ve Yemen yükseköğretim kurumları ile Türkiye’den Üniversitemizin de dahil olduğu 25 yükseköğretim kurumu iştirak etti.

 Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız ve Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Birimi Başkanı Rüstem Orhan’nın katıldığı toplantıda, yükseköğretimde uluslararası ilişkiler, Ar-Ge, enerji, uluslararası öğrenci hareketliliği, ortak proje ve bilimsel çalışmalar, dil öğretimi, nüfus, iklim ve iletişim konularının ele alındığı sunumlar gerçekleştirildi. Toplantıda küresel ekonomiler ve etkileşimleri, hayat boyu eğitim ve yaygın yükseköğretim yöntemleri, bölgesel problemler ve Orta Doğu’daki sürdürülebilir barış konuları da ele alındı.

Üniversitemizin 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı

Kırıkkale Üniversitesi 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni, 8 Ekim Perşembe günü Mavi Salon’da yapıldı. Törende, “Ortadoğu’da Barış, Özgürlük ve İnsan Hakları” konulu açılış dersi Nobel Barış Ödülü Sahibi Gazeteci Tevekkül Karman tarafından verildi. Törene Kırıkkale Valisi Ali Kolat, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kaçar, Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Yahşihan Kaymakamı Ahmet Ferhat Özen, İl Jandarma Komutanı Albay İsa Çakmak, Emniyet Müdürü Hasan Onar,  il müdürleri, Öğretim Üyeleri, öğrenciler ve  aileleri katıldı.

                    “Bu yıl Üniversitemize 9.118 öğrenci kayıt yaptırdı”

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenin açılış konuşmasında Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız “1993-1994 öğretim yılma 3 fakülte ve 1 meslek yüksekokulu ile başlamıştık. Bugün 12 fakülte, 3 enstitü, 1 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu, Rektörlüğe bağlı 5 bölüm, 15 araştırma ve uygulama merkezi ve Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Laboratuvarları kompleksi ve Teknokenti ile öğrencilerimize, bilim insanlarına ve araştırmacılara hizmet veriyoruz. Bu öğretim yılında 3075 ön lisans, 5462 lisans, 506 yüksek lisans ve 75 doktora öğrencisi olmak üzere toplam 9.118 yeni öğrenci Üniversitemize kayıt yaptırmıştır. Bu yıl yeni kayıt yaptıran öğrencilerle birlikte toplam öğrenci sayımız 34.455’e ulaşmıştır. Öğrencilerimizden 438’i 46 farklı ülkeden olmak üzere, yabancı uyruklu öğrencidir” dedi.

 Eğitim, öğretim, bilim üretme ve yayma yanında üniversitelerin önemli bir görevinin de topluma ve ülkeye hizmet olduğunu belirten Rektörümüz, Üniversite olarak yürütülen iç ve dış kaynaklı proje tutarının 23 milyon lirayı geçtiğini söyledi. Prof. Yıldız, İş-Kur, KOSGEB, Kırıkkale Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Organize Sanayi Bölgesi ile ortaklaşa yürütülen çalışmalarla, meslek edindirme ve girişimcilik kurslarıyla Üniversitenin potansiyelinin şehrin ve ülkenin hizmetine sunulduğunu vurguladı.

                                    “Teknokentimiz faaliyete geçmiştir”

 Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız, MKE, SSM, TÜBİTAK gibi stratejik ortaklar ve Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte kurulan Teknokent’in de faaliyete geçtiğini, hatırlatarak “Geçici olarak oluşturduğumuz ofisler hızla dolmuş; sırada bekleyen firmalar bulunmaktadır. Bilim-Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen Teknokent binamızın ihalesi yapılmıştır” diye ekledi.

 Diş Hekimliği Fakültesi inşaatının 2015 yılı içerisinde bitirilmeye çalışıldığını ve geçen yıl kurulan İslami İlimler Fakültesi’nin bu yıl ilk öğrencilerini aldığını söyleyen Prof.Dr. Yıldız, Kırıkkale Üniversitesi’nin öğrenci potansiyeline yetecek mekanların bütçe imkanları ile sağlanamadığını belirterek İslami İlimler Fakültesi’ne fakülte binası yapılması için hayırseverlere çağrıda bulundu.

            “Üniversitemizin savunma sanayii ile ilgili çalışmalarını önemsiyoruz”

 Üniversitemizin 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuşan Kırıkkale Valisi Ali Kolat “Biz, üniversitemizle birlikte önemli projeleri beraber yürütüyoruz. Kırıkkalemiz Savunma Sanayi alanında önemli bir konumda. Bu anlamda üniversitemizin Savunma Sanayi ile ilgili çalışmalarını, son derece önemsiyoruz. Bu yönde yapılabilecek her türlü çalışmaya, bizlerde elimizden gelen katkıyı sağlamaya çalışıyoruz. Silah İhtisas Organize Sanayimizin yapımı, yüklenici firmanın hatasından dolayı biraz aksadı. Ama her hâlükârda Silah Organize Sanayimiz devreye girecek. Yaklaşık 25 bin civarında Makina Kimya’dan emekli uzman, yetişmiş elemanların burada değerlendirilmesini amaçlıyoruz. Hem Makina Kimyanın, hem de Savunma Sanayinin diğer alanlarındaki, gerekli olan ürünleri de burada yapmayı düşünüyoruz. Bu da Kırıkkalemiz için önemli bir gelişme olacak. Kırıkkalemiz Petrokimya yönünden de önemli bir yere sahip. Ahiler Kalkınma Ajansı olarak, üniversitemizin laboratuvar çalışmalarına da önemli katkılar verdik. Son yıllarda enerji sektörü açısından Kırıkkalemiz ciddi manada bir gelişme kaydediyor. Biz, üniversitemizden son derece memnunuz. Ülkemizdeki birçok karışıklıklara rağmen, üniversitemizde ciddi bir olay olmamıştır. Bu anlamda da ben, tüm öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Biz, şiddete kesinlikle karşıyız. Bizler özgür düşünceye karşı değiliz. Herkes, düşüncesini, inancını rahatlıkla ifade edebilsin istiyoruz” dedi.

 Yurt ve kredi konusunda bu zamana kadar kendisine hiçbir sıkıntı ulaşmadığını söyleyen Vali Kolat, “Öğrencilerimizin bu konuda bir sıkıntıları varsa, bizler öğrencilerimizin her zaman yanındayız. Ekonomik imkânı olmayan, sıkıntıda olan öğrencilerimiz bizlere gelebilir” diye çağrıda bulundu.

            “Açılış dersini Nobel ödülü sahibi gazeteci Tevekkül Karman verdi”

 Açılış dersi için Üniversitemize gelen ve konuşmasına gençleri selamlayarak başlayan Tevekkül Karman, "Devrimlerin üzerinden 4 yıl geçtikten sonra soruluyor, acaba 'Arap Baharı' diye bir şey var mı diye? Kimileri de bunun bir Siyonist-Amerika projesi olduğunu söylüyor. Biz de diyoruz ki sömürgecilik mirasından kurtulmak için halkların verdiği bir karardı bu. Sizi destekliyoruz deyip vaatler veren ama yapmayan batının komploları ile karşı karşıyayız. Üzülerek söylüyorum ki onlar baskıcı yönetimle beraberler" dedi.

 Özgürlükten daha önemli bir şey olmadığını, barışın sadece savaşı durdurmak değil, baskı ve zorbalığa da karşı olmak olduğunu dile getiren Tevekkül Karman, "Özgür yaşamak bizim de hakkımız. Ancak, yönetimlerin istediği gibi özgürlük değil, bizim istediğimiz gibi bir özgürlük. Ülkelerin iç barışı ülkeler arası barıştan daha önemsiz değildir, üstelik despotların kendi halklarına karşı savaşı daha şiddetlidir" ifadesini kullandı.

 "Büyük Suriye halkına özgürlük" diyen Karman, "Rusya'nın, artık Arap dünyasında yeri olmayan Beşşar Esed'i kurtarmak üzere Suriye'ye yönelik müdahalesini de kınıyorum. Suriye halkını da Rus işgaline karşı, devrimin zaferi, halkları başta Esed olmak üzere despotsuz bir dünya rüyası için direnmeye çağırıyorum" şeklinde konuştu.
 
 Öğrencilere, cesur olmalarını, zalimlerden korkmamalarını tavsiye eden Karman, Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu, Arap Baharı’nın başarısının Türkiye’nin desteğine bağlı olduğunu belirterek konuşmasını bitirdi.

         “Üniversitemize en yüksek puanla yerleşen öğrencilere hediye verildi”

 Açılış töreninde ilk dersin ardından fakülte ve meslek yüksekokullarımıza en yüksek puanla yerleşen öğrencilerin hediyeleri ve Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof.Dr. M.Yekta Saraç’ın kutlama ve başarı belgeleri Kırıkkale Valisi Ali Kolat ve Belediye Başkanı Mehmet Saygılı tarafından verildi.

 Programın sonunda Tevekkül Karman Kırıkkale Üniversitesi Öğrencileriyle toplu fotoğraf çektirdi.

 

Kırıkkale Üniversitesi, TRT Türkiye’nin Sesi Radyosunda

Kırıkkale Üniversitesi Matematik ve Oyun Topluluğu (MATO), KKU e-spor takımı TRT Türkiye’nin Sesi Radyosunda, “Bağımlı olma, Sosyal ol” isimli Sosyal Sorumluluk Projesi ile ilgili söyleşi gerçekleştirdi.

 34 ülkeye yayın yapanTRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda, hayatın İçinden isimli programa  Matematik ve Oyun Topluluğu (MATO) Danışmanı Öğr. Gör. Dr. Müzeyyen Özhavzalı, MATO Başkanı Onur Yıldırım, Proje koordinatörü Furkan Doğan ve KKU e-spor Takım Kaptanı Kerem Şevik katıldı.

 TRT Ankara Merkez Stüdyolarında  gerçekleşen söyleşide Öğr. Gör. Dr. Müzeyyen Özhavzalı,  “Öğrencilerimle beraber bizim en büyük amacımız gelişen teknolojiyle birlikte oluşan bağımlılıkların bu projeyle hem Türkiye de hem de dünyada önüne geçmek. Çocuklarımız artık boş vakitlerini sokaklarda değil de bilgisayar başında, telefon başında veya internet kafelerde geçirmekte. Bu düzeni değiştiremeyeceğimiz için mecburen ayak uydurmak zorundayız. Öğrencilerimin de böyle sorunları yaşamış ve yenmiş olmaları; bana da böyle bir fikirle gelmeleri başlangıç noktamızı oluşturdu.’’ dedi.             

                           “ Bağımlılık Süreci Hayatımızı Olumsuz Etkiledi’’  

 ‘’ Bağımlılık süreci hayatımızı, derslerimizi, aile içi ilişkilerimizi ve sosyal hayatımızı olumsuz etkiledi. Çevrelerindeki insanlarla daha az vakit geçirmeye başladık diye söze başlayan bahseden proje koordinatörü Furkan Doğan, ‘’Bilgisayar başında fazla vakit harcadığımız için sağlık problemlerimiz başladı. Bütün bu süreç boyunca bağımlılığımızın farkında değildik’’ dedi.   

   Söyleşinin  devamında KKU e-spor Takım Kaptanı Kerem Şevik, ‘’ Online oyunları oynayan büyük bir kitle var. Çağımız da teknoloji çağı olduğu için bilgisayar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Bağımlı olduğunu da kimse kabul etmiyor. Sadece oyun olarak değerlendirmek de yanlış olur yaptığımız işler bizi bilgisayara bağımlı hale getirdi; bu teknolojinin olumsuz bir sonucu. Bulunduğumuz okulda oyun oynayan kitlemizi görmek istedik. Çoğu fakültede açmış olduğumuz stantlar sonrasında aldığımız veriler bizi çok şaşırttı çünkü gerçekten büyük bir kitleydik. 700 kişiye varan, sadece bilgisayar oyunu oynayan arkadaşlarımızı sosyalleştirmek adına beraber etkinlikler ve turnuvalar düzenledik.’’

             ” Proje Kapsamında İlkokul ve Liselere Seminerler Hazırlıyoruz’’

   MATO Başkanı Onur Yıldırım da proje ile ilgili olarak şu bilgileri verdi, ‘’Oyun oynarken aslında sosyal olduğumuzu fark ettik ve seminerler dışında oyun oynayanları sosyalleştirme adına e-spor faaliyetleri düzenledik. E-spor büyük organizasyonlara ev sahipliği yapıyor ve insanların sosyalleşmesini amaçlıyor. E-spor atari salonlarında arkadaşların toplanıp beraber oyun oynadığı yıllara kadar dayanır. Diğer bağımlı arkadaşlarımızın da sosyalleşmeleri adına turnuvalar düzenliyoruz ve beraber vakit geçiriyoruz.”

    Program sonunda  Matematik ve Oyun Topluluğu (MATO) Danışmanı Öğr. Gör. Dr. Özhavzalı Bir devlet üniversitesi olmasına rağmen öğrencilerimize ekipmanlar alındı ve  öğrencilerimize oda verildi. Üniversitemiz bize desteğini esirgemedi. Sizlerin yanında  Sayın  Rektörümüz Prof. Dr. Ekrem Yıldız’a ve Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Saffet Nezir’e  teşekkürlerimi sunuyorum diyerek konuşmasını bitirdi.

    Söyleşinin sonunda TRT Ankara Stüdyolarında toplu fotoğraf çektirildi.

Kırıkkale Üniversitesi AR-GE Topluluğu HYUNDAI Fabrikasını Gezdi

Kırıkkale Üniversitesi Araştırma-Geliştirme (AR-GE) Topluluğu öğrencileri, HYUNDAI-ASSAN’ın Kocaeli Otomobil Fabrikasına günübirlik gezi düzenledi.  HYUNDAI-ASSAN’ın Kocaeli Otomobil Fabrikası gezisi başlamadan önce üretim departmanı tarafından HYUNDAI Markası, HYUNDAI-ASSAN Ortaklığı ve Fabrika hakkında Üniversitemizin öğrencilerimize bir sunum yapıldı.

                                   ‘’Bir Saatte 38 Araç Üretiliyor’’

 Kırıkkale Üniversitesi AR-GE Topluluğu öğrencilerine Fabrika üretim aşaması ile ilgili bilgiler veren Endüstri Mühendisi Tuba Tuna; "Bugüne kadar 1 milyonun üzerinde araç üreten Hyundai Assan Fabrikası’nda saatte ortalama 38 araç üretiliyor ve günlük toplam üretim yaklaşık 520 adedi buluyor. i10 ve i20 modelleri, başta İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerin aralarında bulunduğu Avrupa ülkeleriyle birlikte Orta Doğu ve Kuzey Afrika dahil olmak üzere yaklaşık 40 ülkeye sadece Türkiye’den ihraç ediliyor" dedi. Yapılan sunumun ardından pres, gövde ve montaj departmanları ve  üretim bantları gezildi.

UK betting sites, view full information www.gbetting.co.uk bookamkers